top of page
arm.png

Ticari Gayrimenkul Nedir?

 

Ticari gayri menkuller, mülkün üzerinde para kazanmak amacıyla satın alınan herhangi bir arsaya karşılık gelir. Bu geniş tanım, sanayi üretimi ve apartman kompleksleri için kullanılan emlakları da içerebildiği için, esas olarak bu kategoriden hariç tutulan tek gayrimenkul konutlardır. Ticari gayrimenkuller genellikle alışveriş merkezleri, ofis binaları, restoranlar, oteller ve sahibinin gelir elde etmeyi beklediği herhangi bir mülk için kullanılır. Ayrıca, para kazanma özelliğine sahip olma potansiyeline sahip boş arazileri de içerebilir.

 

Gayrimenkul, konut ve ticaretin iki ana kategorisine ayrılabilir. Konut mülkiyeti, yalnızca bir bireyi veya aileyi barındırma amacıyla inşa edilmiş evleri içerir. Ticari gayrimenkuller başka her şeyi içerir, ancak bazen apartman kompleksleri veya fabrikalar gibi endüstriyel binalar konut olarak etiketlenir. Kısacası, eğer birisi bir parça toprak veya mülk satın alır ve bu mülkten gelir elde etmeye çalışırsa, o zaman ticari olarak kabul edilir.

Ticari gayrimenkulü neyin oluşturduğu kategorisinde, birkaç küçük bölüm var. Perakende gayrimenkuller, otellerden alışveriş merkezlerine ve alışveriş merkezlerine, tıp merkezlerinde kullanılan binalara ve daha pek çoğuna kadar her şeyi içerdiğinden, ticari kategorinin en büyük kısmıdır. Ofis gayrimenkulleri, bir veya daha fazla işletme barındırabilen ofis binaları içermektedir. Bu durumda, bina sahibi, bina içindeki bireysel işletmeler tarafından ödenen kiradan kâr elde eder.

 

Son iki kategori konut ve ticari gayrimenkul arasında bir yere düşer. Sanayi gayrimenkulleri fabrikalar, depolar ve garajlar gibi sınai mülkleri içerir, ancak aynı zamanda tarım arazilerini ve bu arsa üzerindeki mülklere konut olarak hizmet veren evleri de içerebilir. Açıkça dahil olan ailelere konut olarak hizmet veren çok aileli konutlara gelince, bu durum yargı yasalarına bağlı olarak ticari şemsiyenin altına da dahil edilebilir.

Çoğu durumda, ticari gayrimenkul olarak adlandırılma yeteneği, özellikle boş bir arsa için, alıcının amacına ve bulunduğu yere bağlıdır. Örneğin, bir sürü perakende mağazaya ve restorana yakın boş bir alan büyük olasılıkla

bottom of page